Kouření tabáku – závislost

BÝT VZOREM

Děti se chtějí podobat dospělým, a proto by dospělí s nekuřáctvím měli začít u sebe: být nejen vzorem, ale také nepoškozovat své děti kouřem. Jedna z velmi důležitých věcí jsou proto nekuřácké veřejné prostory, které se týkají všech bez rozdílu věku a navíc zabrání poškozování zdraví kouřem druhých.

V současné době jsou děti ovlivněny filmy, počítačovými hrami atd. Jejich vzory se stávají filmoví hrdinové.

Tabákový průmysl právě proto investuje do filmové tvorby. Hrdinové ve filmu propagují určitou značku cigaret, což působí na cílovou skupinu – děti. Je prokázáno, že pokud se děti dívají častěji na filmy, ve kterých se kouří, samy také častěji kouří.

BALÍČEK CIGARET ZA 10 KČ

Důležitá je i cena cigaret: výrobní cena jednoho balíčku nepřekročí deset korun, proto jsou i přes vyšší daně zisky výrobců obrovské. V České republice je cena krabičky cigaret nižší než v zemích Evropské unie.

Výrobce se snaží zákazníkovi prodat zapáchající a drahou drogu a snaží se vyvolat dojem, že kouření je svoboda (ve skutečnosti závislost), dospělé chování (ve skutečnosti zákazníka musí získat, dokud ještě nemá dospělý rozum), záruka životního úspěchu zákazníka (ve skutečnosti bude zapáchat a prokouří spoustu času i peněz).

PASIVNÍ KOUŘENÍ

Pasivní kouření nebo také nedobrovolné kouření je vdechování kouře z cigaret, které kouří jiní. Vliv pasivního kouření na zdraví byl prokázán až v roce 1981 – vyšší výskyt rakoviny plic měly partnerky silných kuřáků, které však samy nekouřily. Od té doby se prokazují stále další souvislosti pasivního kouření a zdraví, účinky jsou v podstatě shodné s kouřením aktivním.

NEKUŘÁCKÉ VEŘEJNÉ PROSTORY

Nekuřácké by měly být všechny veřejné prostory včetně restaurací. Evropská unie toto plánuje zrealizovat zhruba do roku 2009. Restaurace je především pracovištěm, nejedná se tedy pouze o hosty. Zhruba každý pracovní den u nás zemře jeden zaměstnanec pohostinství kvůli pasivnímu kouření na svém pracovišti a ročně má v ČR pasivní kouření možná až 3000 obětí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..