CHAMPIX

CHAMPIX je preskripčním lékem, který je určen kuřákům k léčbě závislosti na nikotinu.

Účinky přípravku CHAMPIX

Champix neúčinkuje na stejném principu jako náhražky nikotinu. Abychom dokázali pochopit, jak Champix pomáhá při odvykání, je nezbytné nejprve vědět, jak působí v mozku nikotin.

Champix

V mozku existují nikotinové receptory a jakmile vdechneme cigaretový kouř, nikotin se na tyto receptory naváže. Tím je vyslán signál do jiné části mozku a dojde k uvolnění látky zvané dopamin. Dopamin navozuje příjemné pocity, které ovšem trvají pouze poměrně krátkou dobu, a tělo si je brzy přeje zopakovat. Právě tyto příjemné pocity způsobují fyzickou i psychickou závislost na cigaretách a nutí kuřáka, aby si v krátkém čase zapálil další cigaretu.

Výzkumy dokázaly, že látka vareniklin obsažená v léku Champixdokáže nikotinu zablokovat přístup k receptorům, a tím pádem i zamezit vyvolání příjemného pocitu z kouření cigarety.

Cigareta tak při užívání přípravku Champix nevyvolá příjemné pocity. Champix naopak pomáhá zmírňovat abstinenční příznaky tím, že aktivuje uvolnění menšího množství dopaminu ve srovnání s nikotinem.

Účinky přípravku CHAMPIX

Champix oproti jiným druhům léčby přináší rozdíl v mechanizmu účinku. Účinná látka vareniklin působením na nikotinové receptory potlačuje abstinenční příznaky spojené s odvykáním od kouření a navíc blokuje spuštění příjemných pocitů vyvolaných kouřením cigarety.

Vareniklin je nový, vysoce selektivní parciální agonista nikotin-acetylcholinových receptorů ?4ß2. Brání nikotinu navázat se na nikotinové receptory ?4ß2 a zároveň vyvolá uvolnění určitého množství dopaminu.

  • Účinnost vareniklinu při odvykání kouření vyplývá z jeho povahy agonisty nikotinových receptorů.
  • Tím, že vareniklin částečně působí na receptory ?4ß2 a způsobuje uvolnění menšího množství dopaminu, omezuje abstinenční příznaky a touhu po cigaretě.
  • Jeho antagonistická funkce spočívá v omezení příjemných pocitů z kouření.

Vareniklin byl testován ve srovnání s placebem u pravidelných kuřáků. Kromě léku byli kuřáci také vybaveni brožurkou o odvykání kouření a k dispozici měli i poradce. Léčba trvala 12 týdnů a po dalších 40 týdnů byli pacienti dále pozorováni. Výzkumy potvrdily, že úspěšnost krátkodobé abstinence (14 týdnů) s vareniklinem (2 mg/den) byla až čtyřnásobná ve srovnání s placebem. Po roce byla úspěšnost abstinence více jak dvojnásobná ve srovnání s placebem. Ti, kdo užívali vareniklin 6 měsíců, dosáhli dokonce 43,6% úspěšnosti abstinence po jednom roce sledování.1) Nežádoucí účinky ve studiích s vareniklinem byly obvykle mírné až středně závažné – nejzávažnější byla mírná až střední nauzea, která většinou řádově po týdnech odezněla, nebo se jí dalo předejít dostatečným zapitím tablety.

Orálně podávaný vareniklin dosahuje vrcholu koncentrace v krvi po 2-4 hodinách a má poločas 20–30 hodin. Močí se z těla vyloučí více jak 80% látky v nezměněné podobě.

Kdy lékaři předepisují CHAMPIX

Závislost na nikotinu není jen zlozvyk, je to nemoc s vlastní diagnózou F17 dle Mezinárodní klasifikace nemocí.

Přípravky pro odvykání kouření jsou mnohem účinnější u pacientů, kteří jsou motivováni přestat kouřit a kteří mají k dispozici další poradenství a podporu. Právě lékař může kuřáka přimět k odvykání a měl by být zároveň jeho podporou.

Farmakologická léčba je vhodná pro ty, kteří kouří více než 10 cigaret denně a zapalují si první cigaretu do hodiny od probuzení. Farmakologická léčba potlačuje abstinenční příznaky, kuřák by tedy neměl očekávat, že mu zabrání v kouření. Nutné je hlavně kuřákovo rozhodnutí a aktivní změna životního stylu.

3 komentáře u „CHAMPIX“

  1. Dobrý den,
    cena léku již není dávno pravda. Nejlevnější jsem sehnal někde ve Strašnicích za 2600,- 56tbl/1mg

  2. Dobry den,lek Champix byl stazen z lekaren.Jsem po 14denni lecbe. Mam recept na dalsi a ted co? Jak se dozvim kdy prijde znova do lekaren,nebo jak pokracovat,kdyz jsem spokojena s prubehem lecby.

  3. Na tak závažné věci jako je Vaše zdraví a léky se prosím vždy ptejte jen odborníků (Váš lékař nebo lékárník), nikdy ne kdesi na Internetu, nedejbože v hlubinách sociálních sítí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..