Philip Morris ČR a.s. zveřejnil finanční a ekonomické výsledky za rok 2022

Koncem roku užívalo naše bezdýmné produkty IQOS v Česku a na Slovensku už více než 860 tisíc dospělých kuřáků, na 590 tisíc z nich zcela přestalo s kouřením cigaret,“ zhodnotila uplynulý rok Andrea Gontkovičová, předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR a.s., dceřiné společnosti Philip Morris International (PMI), která zastřešuje podnikání na trhu v České republice a na Slovensku.

Praha, 28. března 2023. Společnost Philip Morris ČR a.s. zveřejnila finanční a ekonomické výsledky za rok 2022. Konsolidované tržby (bez spotřební daně a DPH) dosáhly 20,9 miliard Kč, tj. o 11 % více než v roce 2021. Konsolidovaný čistý zisk meziročně vzrostl o 3,4 % na 3,6 miliardy Kč. Odbyt nahřívaných tabákových výrobků a výrobků určených ke kouření v České republice a na Slovensku dosáhl celkového objemu 11,2 miliardy kusů. Mírný pokles z 11,5 miliardy ks v roce 2021 odráží pokles trhu s cigaretami, který je významně kompenzovaný růstem spotřeby zahřívaných tabákových výrobků. Celkový počet dospělých uživatelů bezdýmných alternativ se meziročně zvýšil v České republice na téměř 570 tisíc a na Slovensku na více než 290 tisíc.

S přihlédnutím k řadě výzev byl z finančního hlediska rok 2022 pro Philip Morris ČR a.s. úspěšný. I přesto, že jsme tak jako ostatní podniky čelili dopadům války na Ukrajině a složitému makroekonomickému inflačnímu prostředí, dosáhli jsme rekordního objemu výroby v Kutné Hoře a dokázali jsme navýšit celkové tržby i čistý zisk. I tyto výsledky nás vedou k dalšímu urychlení transformace směrem k budoucnosti bez cigaretového kouře, v uplynulém roce se nám podařilo i díky novinkám v produktovém portfoliu dosáhnout dalších milníků. Koncem roku užívalo naše bezdýmné produkty IQOS v Česku a na Slovensku už více než 860 tisíc dospělých kuřáků, na 590 tisíc z nich zcela přestalo s kouřením cigaret,“ zhodnotila uplynulý rok Andrea Gontkovičová, předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR a.s., dceřiné společnosti Philip Morris International (PMI), která zastřešuje podnikání na trhu v České republice a na Slovensku. 

Tři varianty přístrojů IQOS ILUMA

Zatímco celkové prodeje tabákových výrobků zaznamenaly v roce 2022 pokles, celkové tržby vzrostly o 11 % na 20,9 miliardy Kč. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků se v Česku v roce 2022 meziročně výrazně nezměnil (17,4 miliardy kusů), na Slovensku pak mírně vzrostl o 1,3 % na 7,4 miliardy kusů. Společnost Philip Morris nadále zůstává lídrem na obou trzích s odhadovaným tržním podílem 40,1 % v České republice a 55,5 % na Slovensku. Na základě finančních výsledků navrhne představenstvo společnosti Philip Morris ČR a.s. výplatu hrubé dividendy ve výši 1.310 Kč. Návrh na výplatu dividendy byl přezkoumán a schválen dozorčí radou společnosti a bude předložen ke schválení akcionářům na valné hromadě, která se uskuteční dne 28. dubna 2023 v Kutné Hoře. 

Celkový objem odbytu zahřívaných tabákových náplní vzrostl o 0,4 miliardy kusů na 2,3 miliardy kusů a na Slovensku o 0,2 miliardy kusů na 1,1 miliardy kusů. Objem odbytu portfolia tabákových výrobků určených ke kouření se snížil na 4,8 miliardy kusů v Česku a na 3,0 miliardy kusů na Slovensku, především díky přechodu dospělých kuřáků na bezdýmné alternativy na obou trzích.

přístroj Lil SOLID k nahřívání tabáku

Z pohledu obchodní činnosti bylo nejvýznamnější událostí uplynulého roku uvedení významné novinky v portfoliu bezdýmných alternativ IQOS ILUMA a k ní určených tabákových náplní TEREA ve druhé polovině listopadu na český i slovenský trh. IQOS ILUMA, která využívá průlomovou technologii indukčního ohřevu Smartcore Induction System, se stala vlajkovou lodí portfolia zařízení na nahřívaný tabák. S příchodem této novinky byl následně ukončen prodej zařízení IQOS 3 DUO, celé portfolio tabákových příchutí HEETS, které bylo v průběhu minulého roku rozšířeno už na dvanáct variant, je však pro uživatele tohoto zařízení i zařízení předchozích generací s čepelí nadále v prodeji. Už v červnu byla na slovenský trh uvedena další novinka, a sice nejpokročilejší elektronická cigareta IQOS VEEV se širokým portfoliem náplní VEEV. Zároveň byla představena řada nových příchutí do elektronických cigaret VEEV i tabákových náplní Fiit pro zařízení lil SOLID.

V roce 2022 jsme se na obou trzích soustředili především na rozšiřování nabídky bezdýmných produktů představujících pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret, méně rizikové nebo potenciálně méně rizikové alternativy*. Představení revolučního zařízení na nahřívaný tabák IQOS ILUMA je toho důkazem. Také nadále budeme naše snahy stavět na komplexní nabídce vědecky podložených bezdýmných produktů, široké paletě technologií a způsobu užití tak, aby všichni dospělí čeští a slovenští kuřáci, kteří by jinak pokračovali v kouření klasických cigaret, udělali změnu ve prospěch svého zdraví, co nejdříve přešli na bezdýmné alternativy a přestali kouřit*.

barevné varianty přístroje IQOS VEEV

Také v uplynulém roce se Philip Morris ČR a.s. věnoval tématům udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Byl oceněn titulem „Top odpovědná firma“ a stále byla jedinou tuzemskou firmou, která se pyšnila certifikátem rovného odměňování mužů a žen EQUAL-SALARY. Společnost nadále investuje významné prostředky do modernizace výroby, a především snižování její energetické náročnosti. V roce 2022 prošel kutnohorský závod recertifikací uhlíkové neutrality a stal se teprve druhým výrobním závodem v ČR, který splňuje podmínky certifikace Alliance for Water Stewardship – tedy zodpovědného hospodaření s vodou.

Udržitelnost, ochrana životního prostředí nebo finanční a materiální podpora v lokalitách, ve kterých působíme, stejně jako férový a otevřený přístup k zaměstnancům je základem našeho podnikání. Jsme i nadále spolehlivým zaměstnavatelem, patříme mezi největší dodavatele v rámci skupiny PMI a jsme také jedním z dvaceti nejvýznamnějších plátců do veřejných rozpočtů v ČR i na Slovensku,“ dodává Andrea Gontkovičová.

tabákové náplně TEREA

* Na základě dostupných důkazů ve srovnání s pokračováním v kouření cigaret. Užívání bezdýmných výrobků není bez rizika, obsahují nikotin, který je návykový.

Společnost Philip Morris ČR a.s. je dceřinou společností Philip Morris International (PMI), jejíž vizí je vybudovat svět bez cigaretového kouře. Vedle tradičních tabákových výrobků distribuuje Philip Morris ČR a.s. na českém trhu bezdýmná elektronická zařízení IQOS ILUMA a kompatibilní tabákové náplně TEREA, zařízení na nahřívání tabáku lil SOLID s tabákovými náplněmi Fiit, elektronické cigarety IQOS VEEV a jejich náplně VEEV, jednorázové elektronické cigarety VEEBA a další související příslušenství. Společnost Philip Morris ČR a.s., která zde působí už od roku 1992 a zaměstnává více než 1 100 lidí, je kótována na Burze cenných papírů Praha (BCPP). Zároveň vlastní 99% obchodní podíl v dceřiné společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o., registrované ve Slovenské republice. Společnost již více než 30 let přispívá na pomoc různým charitativním projektům, včetně projektů zahrnujících podporu sociálních programů zaměřených na zlepšení životních podmínek v místních komunitách. Více informací naleznete na www.philipmorris.cz včetně výroční zprávy za rok 2022.
Philip Morris International Inc.: Přinášíme budoucnost bez kouře Philip Morris International (PMI) stojí v čele proměny tabákového průmyslu s cílem vytvořit budoucnost bez kouře a dlouhodobě rozvíjí své portfolio tak, aby zahrnovalo produkty mimo odvětví tabáku a nikotinu. Současné produktové portfolio společnosti sestává především z cigaret a bezdýmných výrobků, zahrnující výrobky na nahřívání tabáku, vaporizační a orální nikotinové produkty. Od roku 2008 investovala společnost PMI více než 10,5 miliardy amerických dolarů do vědecky podloženého vývoje a komercializace inovativních bezdýmných výrobků pro dospělé, kteří by jinak pokračovali v kouření, s cílem zcela ukončit prodej cigaret. To zahrnuje budování hodnotících vědeckých schopností na špičkové úrovni, zejména v oblastech preklinické systémové toxikologie, klinického a behaviorálního výzkumu, jakož i postmarketingových studií. Po akvizici společnosti Swedish Match, lídra na trhu s orálními nikotinovými produkty, se koncem roku 2022 společnost PMI stala globálním lídrem bezdýmných produktů vedené značkami IQOS a ZYN. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil marketing výrobku IQOS Platformy 1 a tabákových náplní s označením „tabákový výrobek s modifikovaným rizikem“ (MRTP), přičemž zjistil, že jsou tyto výrobky vhodné pro podporu veřejného zdraví. Bezdýmné produkty společnosti PMI byly k 31. prosinci 2022 dostupné na 73 světových trzích a podle odhadů již zhruba 17,8 milionů dospělých kuřáků na celém světě vyjma Ruska a Ukrajiny přestalo kouřit a přešlo na IQOS. Bezdýmné produkty tvořily v roce 2022 přibližně 32 procent celkových tržeb společnosti. S významnými odbornými znalostmi, vybudovanými na pevných základech v oblasti biologických věd, oznámila v únoru 2021 PMI svou ambici rozšířit své působení prostřednictvím dceřiné společnosti Vectura Fertin Pharma do oblastí wellness a zdravotní péče a dodávat inovativní produkty a řešení, jejichž cílem je zabývat se nenaplněnými potřebami spotřebitelů a pacientů. Více informací naleznete na www.pmi.comwww.pmiscience.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..