Kocáb chce lépe chránit děti a mládež před alkoholem a tabákem

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb podpořil Výbor pro práva dítěte, který chce chránit děti a mladistvé před alkoholem a tabákem. Přispět k tomu má osvěta a prevence na školách, ale i zpřísnění sankcí za prodej tabáku a alkoholu mladistvým, uvedla v pátek mluvčí ministra Lejla Abbasová.

„Výbor pro práva dítěte požádá Svaz měst a obcí, Českou obchodní inspekci, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra o informace o kontrolách dodržování zákona, který zakazuje prodávat nezletilým alkohol a cigarety. Z těchto informací chce vycházet při návrhu na zvýšení sankcí za jeho porušení“, vysvětlila předsedkyně Výboru pro práva dítěte Rady vlády pro lidská práva Eva Vaníčková.

„Je třeba si uvědomit, že porušováním tohoto zákona se vytváří předpoklad pro ohrožení zdraví dětí. Výbor současně zahájí práce na vypracování návrhu novely zákona tak, aby děti měly právo na ochranu,“ uvedla.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu je Česká republika stále v čele žebříčků kouření a konzumace alkoholu u dětí a mladistvých. Dvě třetiny českých dětí se napilo alkoholického nápoje ještě před dosažením třináctého věku života, což je první příčka světového žebříčku. Například alespoň jednou za týden se napije každý třetí chlapec a každá pátá dívka. Českým teenagerům se tak mohou vyrovnat pouze vrstevníci z Ukrajiny.

Narůstajícím problémem českých dospívajících, podobně jako například v Rusku nebo Velké Británie, je pití kvůli dosažení opilosti. Třetina patnáctiletých dětí uvedla, že byly minimálně dvakrát či vícekrát opilé. Ze studie vyplynulo, že důvodem rizikového nárazového pití je dosažení dobré nálady, řešení problému nebo snaha se začlenit mezi vrstevníky.

Studie také upozorňuje, že právě konzumace alkoholu v dětství a mládí je spojena s dalšími riziky, včetně zneužívání drog, nechráněné sexuální aktivity či projevů agrese. Alkohol je příčinou až 25 procent úmrtí mladistvých následkem úrazu, násilí, dopravních nehod či sebevražd.

Zdroj: MEDIAFAX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..